Jak wybrać koncentrator tlenu do użytku domowego? Na co zwrócić uwagę?

Czy warto wypożyczyć koncentrator tlenu?

Jeśli lekarz zalecił Ci stosowanie tlenoterapii, warto pomyśleć o zakupie lub wypożyczeniu koncentratora tlenu do użytku domowego. Takie urządzenia są bardzo przydatne dla osób zmagających się ze schorzeniami układu oddechowego. Jak wybrać odpowiedni model koncentratora? Podpowiadamy.

Kiedy koncentrator tlenu jest potrzebny?

Koncentratory tlenu są stosowanie w tlenoterapii. Zapewnia ona pacjentowi dostęp do dodatkowego tlenu, jeśli jest to niezbędne w leczeniu lub łagodzeniu schorzeń układu oddechowego. Jednym z miejsc, które udostępnia koncentratory na wynajem jest Wypożyczalnia koncentratorów tlenu PATRONUS – kliknij link, aby dowiedzieć się więcej na temat dostępnych urządzeń.

Warto pamiętać, że tlenoterapię stosuje się z zalecenia lekarza — jeśli pacjent wymaga codziennego stosowania tlenu przez wiele godzin w warunkach domowych. Wypożyczenie lub zakup koncentratora tlenu jest także konieczne, jeśli terapia jest potrzebna stale, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Jakie choroby stanowią wskazanie do stosowania koncentratora tlenu?

Lekarz może zalecić stosowanie urządzenia w razie różnych schorzeń układu oddechowego. Pacjenci mogą wybrać stacjonarne koncentratory tlenu – dowiesz się o nich więcej po kliknięciu linku, lub urządzenia przenośne, które pozwalają na aktywny tryb życia podczas stosowania tlenoterapii

Oba rodzaje koncentratorów wspierają pacjentów w takich chorobach, jak:

  • przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP),
  • astma w zaawansowanym stadium,
  • mukowiscydoza,
  • zwłóknienie płuc,
  • niewydolność oddechowa związana z innymi zaburzeniami zdrowotnymi.

Tlenoterapia jest także wskazana, jeśli u pacjenta stwierdzono przewlekłe niedotlenienie organizmu (hipoksję).

Tlenoterapia koncentratorem tlenu w domu

Koncentratory tlenu — jakie rodzaje są dostępne?

Jak wspomniano, podstawowy podział koncentratorów tlenu dotyczy modeli stacjonarnych i przenośnych. O drugim rodzaju urządzeń przeczytasz więcej na stronie przenośne koncentratory tlenu, gdzie porównasz także różne modele i ich specyfikację. 

Nie masz pewności, czy w Twoim przypadku lepiej sprawdzi się urządzenie stacjonarne, czy przenośne? Sprawdź ich porównanie, które z pewnością pomoże Ci w podjęciu decyzji:

Koncentratory tlenu stacjonarne — czym się cechują?

Takie urządzenia są przeznaczone do użytku domowego, szczególnie dla osób wymagających długotrwałej terapii tlenowej. Wspomagają oddychanie w warunkach stacjonarnych, także w nocy lub podczas odpoczynku.

  • Są większe i cięższe niż modele przenośne (ważą ok. 10-20 kg).
  • Zapewniają stały przepływ tlenu, zazwyczaj w zakresie 0,5-10 litrów na minutę (L/min).
  • Zaleca się je szczególnie pacjentom z przewlekłymi chorobami układu oddechowego, niewydolnością serca czy po przebytej hospitalizacji.
  • Są zasilane z gniazdka elektrycznego.

Alternatywą są koncentratory przenośne, o których przeczytasz poniżej.

Przenośne koncentratory tlenu — kiedy to dobry wybór?

Przenośne urządzenia także nadają się do wykorzystywania w warunkach domowych. Są polecane dla osób aktywnych, ponieważ wbudowane akumulatory umożliwiają im działanie bez dostępu do prądu przez kilka godzin. Z takim urządzeniem można zatem swobodnie się poruszać, także poza domem. 

  • Są mniejsze, lekkie i wygodniejsze w przenoszeniu (ważą 2-8 kg).
  • Zazwyczaj oferują tryb pulsacyjny (tlen podawany przy wdechu) lub mieszany (pulsacyjny/ciągły).
  • Zapewniają stężenie tlenu zbliżone do stacjonarnych modeli.

To dobry wybór dla osób prowadzących aktywny tryb życia, podróżujących lub wymagających terapii w ruchu. Idealnie nadają się na krótkie wyjścia lub niezbyt długie podróże.

Jaki koncentrator tlenu wybrać?

Jaki koncentrator tlenu będzie najlepszy?

Koncentratory tlenu stanowią wsparcie dla osób z przewlekłymi chorobami układu oddechowego lub w sytuacjach, gdy stały dostęp do tlenu znacznie poprawia komfort życia i pozytywnie wpływa na zdrowie. Decyzję o zakupie lub wynajmie koncentratora tlenu zawsze należy podejmować, bazując na zaleceniach lekarza i uwzględniając indywidualne potrzeby zdrowotne pacjenta. 

Warto zwracać uwagę przede wszystkim na parametry techniczne urządzenia. Przykładowo modele o większej wydajności są przeznaczone dla użytkowników wymagających wysokiego przepływu tlenu (powyżej 10 l/min).

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

Dodaj komentarz