Chociaż już sama pompa ciepła pozwala uzyskać użytkującym ją osobom duże oszczędności, optymalne korzyści daje połączenie jej z innymi systemami. W naszym artykule odpowiemy na pytanie: jakie rozwiązania tego typu warto rozważyć? Przedstawimy również najważniejsze korzyści, związane z każdym z nich.
Pompa ciepła w ogrzewaniu biwalentnym — efektywność i oszczędność
Często spotykanym rozwiązaniem jest pompa ciepła działająca w ramach ogrzewania biwalentnego, tj. współpracująca z innym urządzeniem grzewczym (np. kotłem gazowym). Szczegółowy opis funkcjonowania takich systemów znaleźć można na stronie Sevro – Pompy Ciepła, należącej do jednego z czołowych ich dostawców. Warto zauważyć, że układy te mogą mieć dwie podstawowe formy:
- System biwaletny alternatywny. W jego wypadku gdy tylko temperatura spadnie poniżej wyznaczonego progu, pompa przestaje pracować, a całe zapotrzebowanie budynku na ciepło pokrywa inne urządzenie grzewcze.
- System biwalentny mieszany. Zasady jego działania są bardziej skomplikowane. Wyznaczane są dwa progi. Kiedy temperatura spadnie poniżej pierwszego z nich, pompa w dalszym ciągu pracuje, jednak uruchamia się też drugi system grzewczy. Po spadku poniżej drugiej wartości granicznej pompa przestaje działać — zastępuje ją system równoległy.
Instalacje tego typu pozwalają na zmniejszenie kosztów ogrzewania w czasie silnych mrozów — pompy ciepła mogą wówczas pobierać duże ilości prądu, przejęcie ich funkcji przez klasyczne systemy grzewcze daje więc realne korzyści finansowe.
Połączenie pompy ciepła i fotowoltaiki — czy to się opłaca?
Kolejnym sposobem na uzyskanie oszczędności może być połączenie pompy ciepła z systemem PV. Jak czytamy na stronie https://sevro.pl/gruntowe-pompy-ciepla/, rozwiązanie to pozwala z jednej strony efektywnie spożytkować wytworzoną przez fotowoltaikę energię, z drugiej — zmniejszyć koszt funkcjonowania pompy. Osoby, które zdecydują się na wdrożenie takiego układu, powinny pomyśleć też o wzbogaceniu go o magazyn energii (pozwoli on przechować nadwyżkę prądu do momentu, gdy ten będzie faktycznie potrzebny do ogrzania domu).
Czy warto połączyć pompę ciepła z systemem ogrzewania niskotemperaturowego?
Pompy ciepła mogą współpracować z różnymi systemami grzewczymi, jednak najlepsze rezultaty daje połączenie ich z ogrzewaniem niskotemperaturowym płaszczyznowym: podłogowym, ściennym lub sufitowym. Instalacja takich systemów oznacza spory wydatek, jednak przyniesie również istotne korzyści ekonomiczne — dzięki niej ilość prądu, zużywanego przez pompę ciepła, może spaść nawet o 30%.
Jakie korzyści daje połączenie pompy ciepła i systemu rekuperacji?
Duże oszczędności może dać też równoległy montaż pompy ciepła i systemu rekuperacji. Pod tą ostatnią nazwą kryje się zespół urządzeń i instalacji, pozwalających odzyskiwać ciepło z powietrza wywiewanego z budynku i przekazywać go do powietrza nawiewanego. Funkcjonowanie takiego układu zmniejsza straty energii, a tym samym obniża zapotrzebowanie na prąd, generowane przez zainstalowaną w budynku pompę ciepła.